0

چرا کودکان تمایل دارند لباسهای خود را از تن در بیاورند؟

چرا کودکان تمایل دارند لباسهای خود را از تن در بیاورند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/12/22 0 نظر

برای کودکان نوپا، پوشاندن لباس ممکن است چالش برانگیز باشد. این رفتار طبیعی و بی‌ضرر است و در سنین 2 تا 4 سالگی، کودکان دوست دارند کارهای مختلف را امتحان کنند و مرزها را آزمایش کنند.

به گزارش آجی کیدز، بعد از یک نبرد سخت با کودکتان موفق شدید لباسش را بپوشانید. اما وقتی برمی‌گردید، متوجه می‌شوید که دوباره لباسش را درآورده و به شما نگاه می‌کند. این اتفاق اغلب رخ می‌دهد و چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 

برای کودکان نوپا، پوشاندن لباس ممکن است چالش برانگیز باشد. این رفتار طبیعی و بی‌ضرر است و در سنین 2 تا 4 سالگی، کودکان دوست دارند کارهای مختلف را امتحان کنند و مرزها را آزمایش کنند. این نشان دهنده کنترل و اشتیاق کودک به آزمایش می‌باشد و پوشاندن لباس برای آنها ممکن است چالش برانگیز باشد.

 

 

چرا کودک نوپا لباس و پوشک خود را در می‌آورد؟

دلایل مختلفی برای اینکه کودکان نوپا دوست دارند برهنه باشند، وجود دارد. دلیل  اینکه ممکن است فرزند شما ترجیح دهد لباسش را در بیاورد، می تواند یکی از  این موارد باشد:

 

حس خوبی دارد

عدم پوشیدن لباس ممکن است بسیار بهتر از پوشیدن یک پیراهن خارش‌دار یا یک شلوار جین سفت باشد، به ویژه اگر آن پیراهن یا جین همچنان دارای برچسب تحریک‌کننده ای باشد که به پوست او می‌مالد. بحث کردن با او و ارائه توضیح منطقی دشوار است، بنابراین ممکن است بخواهید لباس‌های راحت‌تری را انتخاب کنید.

 

 

بیشتر بدانیم: لباس کودک باید از چه جنسی باشد؟

 

استقلالش را نشان می‌دهد

درآوردن لباس راهی برای اعلام استقلال و آزمایش مرزهایشان است. با درآوردن لباسی که به سختی پوشانده‌اید، کوچولوی شما این پیام را می‌فرستد: «شاید بتوانید به من لباس بپوشید، اما نمی‌توانید من را اینطور نگه‌دارید!»

 

مهارت‌هایش را به شما نشان می‌دهد

پس از سال‌ها پوشاندن لباس توسط مادر یا بابا، کودکان نوپا مشتاق هستند تا مهارت‌های تازه به‌دست‌آمده‌شان را به رخ بکشند («ببین چه کاری می‌توانم انجام دهم!»).

 

برای یک کودک نوپا، تابو نیست

کودکان نوپا بالغ نیستند، بنابراین نمی‌دانند چه چیزی و یا چه رفتاری مناسب است و چه چیزی مناسب نیست. آنها همچنین هنوز این مفهوم را درک نکرده‌اند که برخی از کارها در خلوت مجاز هستند، اما نه در ملاء عام، بنابراین اگر او لباس‌هایش را برای حمام درآورد، ممکن است فقط بخواهد در آب بازی کند و با هدف بد این کار را انجام نمی‌دهد.

 

او احساس خاصی دارد

اگر علیرغم تمام تلاش‌های شما برای امتحان تاکتیک‌های معمول، کودک نوپای شما گوش نمی‌دهد و به جای پوشیدن لباس‌ها یا پوشک خود را در می‌آورد، احتمال کمی وجود دارد که مشکلات حسی در این مورد نقش داشته باشد، زیرا حساسیت شدید به بافت لباس یکی از علائم رایج آن است. با این حال، اگر نگران هستید، با پزشک اطفال خود مشورت کنید.

 

 

تمایل کودکان به درآوردن لباس خود

 

 

برای کمک به کودک نوپای خود در پوشیدن لباس‌هایش، این نکات را در نظر بگیرید:

برای کودک نوپای خود لباس پوشیدن، به جای اینکه سر و صدا کنید و او را دعوا کنید، بهتر است صبور باشید و این نکات را امتحان کنید:

 

- گاهی بهتر است بگویید بله: زمانی که شرایط اجازه می‌دهد، به کودک خود اجازه دهید برهنه باشد. وقتی نیاز به پوشیدن لباس دارد، به او توضیح دهید که افراد در بیرون از خانه یا در مقابل مهمانان به دلیل خصوصی بودن بدنشان لباس می‌پوشند.

 

- تلاش کنید لباس‌هایی را برای او انتخاب کنید که سخت‌تر است برای او آنها را درآوردن، مثل لباس‌های مجلسی، پیراهن‌هایی با دکمه‌های کوچک یا شلوارهایی همراه با کمربند.

 

- برچسب‌ها ممکن است برای پوست حساس کودک نوپا تحریک‌کننده باشند، پس اگر از قبل آن‌ها را بردارید، ممکن است شانس بیشتری برای لباس پوشیدن او داشته باشید.

 

- از واکنش‌های بیش از حد پرهیز کنید: رفتار وحشتناک یا تنبیه کودک شما ممکن است به او این پیام را برساند که بدن او چیزی است که باید از آن خجالت بکشد. اگر بخندید، ممکن است او فکر کند: "آها! راهی برای جلب توجه وجود دارد" و دوباره خود را برای انجام همین عمل آماده کند.

 

- بگذارید کودک خود لباسش را انتخاب کند: اگر احساس می‌کند که در مورد لباسی که می‌پوشد حرفی برای گفتن دارد، ممکن است آن را بپوشد. به او یک انتخاب بین دو لباس بدهید و اگر ایده نامناسبی به ذهنش رسید، در صورت امکان نظر او را اصلاح کنید. برای کاهش احتمال تکرار این اتفاق، لباس‌های خارج از فصل را دور از دسترس نگه دارید.

 

- به کودک نوپای خود فرصتی برای تمرین ارائه دهید: یک عروسک یا حیوان عروسکی با لباس‌های آسان و راحت به او بدهید تا تمرین کند لباس‌های آنها را پوشیدن و نگه داشتن.

 

 

اگر کودک نوپا به طور مداوم پوشک خود را در می‌آورد، چه باید انجام دهید؟

اگر کودک شما همیشه لباس خود را می‌پوشد اما پوشک خود را مداوم در می‌آورد، احتمالاً نشانه‌ای از آمادگی او برای تمرین استفاده از توالت است. بسیاری از کودکان نوپا در مراحلی از رشد خود قرار می‌گیرند که از پوشیدن پوشک خسته شده و بخشی از آنها پوشک خود را می‌بندند.

 

در صورتی که این موضوع برقرار است، می‌توانید با تشویق به مزایای استفاده از توالت یا نشان دادن روش‌های استفاده از توالت، کودک خود را برای تمرین استفاده از توالت آماده کنید.

 

اگر کودک شما برای تمرین استفاده از توالت آماده نیست و شما تمایل دارید تا چند ماه آینده بر روی فرش مدفوع و ادرار نکند، می‌توانید با پوشاندن لباس‌های مخصوص و سخت‌تر کردن فرآیند درآوردن پوشک، این موضوع را تقویت کنید.

 

منبع: سایت انتخاب

نظرات

captcha Refresh
whatsapp