فروش فوق العاده زمستانه آجی کیدز

0

6 نکته مهم در شست و شوی لباس کودک

6 نکته مهم در شست و شوی لباس کودک
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/11/12 0 نظر

در بسیاری از مواقع پس از شست و شو با لباس های از فرم افتاده و تغییر شکل یافته مواجه می شویم که بسیار ناراحت کننده می باشد. البته بخشی از تغییر شکل لباس کودک پس از شست و شو، مربوط به جنس لباس می باشد. در اینجا نکات مهمی که در زیر بیان می شود را در نحوه شست و شوی لباس کودک رعایت کنید، حتما کمتر دچار مشکل تغییر شکل لباس خواهید شد.

 

6 نکته مهم در شست و شوی لباس کودک


یکی از بزرگترین چالشهای مادران ، شست و شوی لباس کودک می باشد. چرا که لباس کودکان به دلیل بی دقتی در غذا خوردن و فعالیت زیاد بیشتر از لباس بزرگترها در معرض شست و شو قرار می گیرد.

در بسیاری از مواقع پس از شست و شو با لباس های از فرم افتاده و تغییر شکل یافته مواجه می شویم که بسیار ناراحت کننده می باشد. البته بخشی از تغییر شکل لباس کودک پس از شست و شو، مربوط به جنس لباس می باشد. اما اگر نکات مهمی که در زیر بیان می شود را در نحوه شست و شوی لباس کودک رعایت کنید، حتما کمتر دچار مشکل تغییر شکل لباس خواهید شد.

 

 

برای شست و شوی لباس کودک باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

نکته اول: تفکیک لباس کودک از لباس بزرگترها

این نکته، به ظاهر ساده ولی بسیار مهم است. اول اینکه جنس لباس کودکان معمولا بسیار لطیف تر از لباس بزرگترهاست بنابراین بهتر است همزمان با لباس آنها در یک ماشین لباسشویی قرار نگیرد. زیرا برخی از انواع لباس بزرگترها ممکن است حاوی پرزهای ریزی باشند که به سختی دیده می شوند اما برای سلامت کودکان مضر هستند. به همین علت، امروزه بسیاری از مادران از لباسشویی های سایز کودکان استفاده میکنند تا هم با لباس بزرگترها در یکجا قرار نگیرد، و هم با حجم کمتری از لباسهای کثیف، میتوان اقدام به شستشو کرد. 

 

 

نکته دوم: تفکیک رنگ لباس کودک

این نکته نیز برای جلوگیری از تغییر شکل لباس بسیار مهم است. برخی لباسهای تیره با اینکه در ظاهر رنگ نمی دهند، اما در حین فرآیند شست و شو لباسهای روشن را تار و تیره می کنند و از شفافیت لباس می کاهند. دقت کنید این نکته حتی در شست و شوی لباس بزرگترها هم بسیار مهم است. با رعایت این نکته ساده، شفافیت و رنگ لباس کودک را حفظ کنید.

 

 

نکته سوم: از بین بردن لکه ها قبل از شست و شو

لباس کودکان بسیار بیشتر از بزرگترها در معرض لکه ها قرار دارد. هرگز لباسها را با وجود لکه ها در لباسشویی قرار ندهید. حتما قبل از شست و شو برای از بین بردن لکه ها اقدام کنید. بعضی لکه ها به آسانی از بین می روند ولی برخی لکه ها نیاز به مواد شوینده و یا راهکارهای ویژه برای از بین رفتن دارند.

 

یکی از این راهکارها این است که به محض ایجاد لکه بر روی لباس، سریع آن را از تن کودک خارج کرده و در همان لحظه اقدام به پاکسازی لکه کنید. زیرا برخی لکه ها با گذشت زمان بر روی لباس باقی می مانند و پاکسازی آنها سخت تر می شود.

 

به عنوان مثال لکه شیر در همان دقایق اولیه به راحتی و با آب سرد پاک میشود ولی اگر لکه مدتی بر روی لباس باقی بماند خشک می شود و به دلیل فاسد شدن شیر، پر از میکروبهای خطرناک میشود که باید در شست و شوی آن دقت و وسواس بیشتری به خرج دهید. با اقدام به موقع و سریع، خیالتان را از وجود این میکروبها راحت کنید.

 

برای انواع مختلف لکه ها بهتر است از حلالهای خودشان کمک بگیرید. البته میتوانید از پودرهای لکه بر موجود در بازار هم استفاده کنید. سعی کنید از مقدار کمی پودر لکه بر استفاده کنید تا هم برای پوست کودک حساسیت ایجاد نشود و هم کیفیت لباس کودک حفظ شود. 
ما در انتهای این مقاله روشهای از بین بردن چند نوع لکه را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

 

نکته چهارم: از شوینده مناسب کودکان استفاده کنید

استفاده از شوینده مناسب از دو جهت بسیار اهمیت دارد. اول از نظر حفظ سلامت پوست کودکان، و دوم از نظر حفظ کیفیت لباس کودک. بسیاری از مواد شوینده در حال حاضر حاوی آنزیم های فراوان هستند که برای کودکان خطرناک هستند. بهتر از مواد شوینده بدون آنزیم برای شست و شوی لباس کودک استفاده کنید. این نوع شوینده ها با عنوان شوینده لباس کودک در بازار موجود می باشند.


بهتر است از مایع شوینده به جای پودر استفاده کنید. زیرا ممکن است در مرحله آبکشی مقداری پودر بر روی لباس باقی بماند و از چشم شما دور مانده باشد. مایع لباسشویی بسیار سریعتر از پودر در آب حل میشود و خطر کمتری دارد.

البته برخی پودرهای صابون هم برای شست و شوی لباس کودک بسیار مناسب هستند. این پودرها  در دو نوع هم برای شست و شوی دستی و هم شست و شو با ماشین لباسشویی طراحی شده و در بازار موجود میباشند. یکی از ویژگیهای پودر صابون این است که به درخشندگی لباس بسیار کمک می کند و لکه ها را به راحتی از بین میبرد.


برای شست و شوی لباس کودک به هیچ وجه از سفید کننده استفاده نکنید. زیرا هم باعث از بین رفتن کیفیت لباس میشود و هم برای پوست کودک بسیار مضر است.

 

 

نکته پنجم: شست و شوی لباس کودک با آب سرد

برای شست و شوی لباس کودک چه با دست و چه با ماشین لباسشویی حتما از آب سرد استفاده کنید. استفاده از آب سرد باعث حفظ کیفیت لباس کودک میشود زیرا آب داغ پارچه را بد حالت و کدر کرده و لباس را از شکل اصلی آن خارج میکند. دیگر اینکه آب سرد در رفع لکه ها نیز بسیار موثرتر عمل میکند.

از دیگر نکاتی که کمتر به آن توجه شده است این است که آب داغ باعث ایجاد بوی نامطبوع در لباس می شود و استفاده از آب سرد مانع از این مسئله خواهد شد.

 

  

نکته ششم: خشک کردن لباس کودک 

یکی از نکات بسیار مهم پس از شست و شوی لباس کودک، روش خشک کردن آن است. لباس کودک را به هیچ عنوان در حمام خشک نکنید. حمام به دلیل داشتن رطوبت، مکان مناسبی برای رشد قارچها میباشد.

 

حمام شما حتما بسیار تمیز و درخشان است اما مطمئن باشید قارچ ها میتوانند حتی در تمیزترین حمام ها هم رخنه کنند. زیرا رطوبت و تاریکی دو عنصر مهم در رشد قارچها میباشد. پس برای خشک کردن لباس کودک حتما از روشهایی استفاده کنید که در آن از حرارت و یا نور مستقیم استفاده شود.

 

بهترین روش برای خشک کردن لباس کودک ، نور مستقیم خورشید است. قرار گرفتن لباس در معرض نور خورشید میتواند انواع آلودگیها را نابود کند. اما شاید زندگی آپارتمانی به شما اجازه استفاده از نور مستقیم خورشید را ندهد. نگران نباشید. لباسها را میتوانید در فضای خانه پهن کنید.

 

توجه داشته باشید که در فصل زمستان لباسها را در نزدیکی شوفاژ و یا بخاری قرار دهید تا بر اثر حرارت آنها، لباس کاملا خشک و ضدعفونی گردد. البته مراقب آتش سوزی به وسیله بخاری باشید و نکات ایمنی و فاصله مناسب را از بخاری رعایت کنید.

 

توجه کنید که بهتر است لباس را مستقیما روی شوفاژ یا بخاری قرار ندهید. این کار علاوه بر خطر آتش سوزی، باعث از بین رفتن کیفیت لباس نیز میشود و ممکن است گردو خاک موجود روی آنها به لباس کودک بچسبد. بنابراین لباس کودک را بر روی رخت پهن کن قرار داده و در فاصله مناسب از وسایل گرمایشی قرار دهید. 

 


در فصل تابستان میتوانید لباس کودک را در نزدیکی پنجره پهن کنید. زیرا گردش هوا در میان لباس نیز، به پاکسازی و ضد عفونی شدن آن کمک میکند و فرصتی به میکروبها و قارچها برای رشد نخواهد داد. 

 

 

روشهای از بین بردن چند نوع لکه 

لکه کرم و روغن

برای از بین بردن لکه های کرم و روغنهای چرب، بهتر است ابتدا کمی نمک یا پودر ذرت را روی چربی بریزید تا چربی ها را به خود جذب کند. در مرحله بعد میتوانید لکه ها را با آب و صابون بشوید و لباس کودک را در آفتاب پهن کنید.

 

 

لکه قطره آهن

لکه قطره آهن یکی از شایع ترین لکه ها روی لباس نوزادان و کودکان است. قطره آهن باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی لباس کودک میشود. بهتر است ابتدا کمی آب لیمو ترش روی لکه بریزید و اجازه بدهید مدتی بماند.

پس از چند دقیقه میتوانید لباس را بشویید. همچنین برای از بین بردن لکه قطره آهن می توانید از ماست کمک بگیرید و مراحل قبل را تکرار کنید. اگر باز هم لکه پاک نشد، میتوانید از جوش شیرین برای از بین بردن لکه استفاده کنید.

 

 

لکه ادرار

لکه ادرار یکی از آن نوع لکه ها است که با شست و شوی سریع از بین می رود. اما اگر لکه بر روی لباس باقی ماند باید ابتدا کمی شوینده آمونیاکی را با مقداری آب سرد رقیق کنید و سپس بر روی لکه بریزید. پس از از بین رفتن لکه لباس را کامل بشویید.

 

 

لکه جوهر 

این لکه برای لباس نوزادان کمتر اتفاق می افتد. اما در کودکان کنجکاو بسیار شایع است. برای از بین بردن لکه جوهر میتوانید از الکل استفاده کنید. مقداری الکل را روی پنبه بریزید و بر روی لکه آنقدر بمالید تا جوهر از بین برود. میتوانید از پد الکلی آماده نیز استفاده کنید.

این روش برای  دیوارهایی که با خودکار خط خطی شده اند نیز مناسب است. حتما بعد از مرحله لکه بری. لباس را به طور کامل بشویید. 

 

 

حرف آخر

مادران عزیز لطفا به فرآیند شست و شوی لباس نوزادان و کودکان خود اهمیت ویژه بدهید. زیرا حساسیت های پوستی ناشی از شست و شوی نامناسب در کودکان بسیار شایع می باشد. 

 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

whatsapp